02- اساسنامه سازمان دگرباشان جنسی ایرانی

اهداف سازمان غیر انتفاعی دگرباشان جنسی ایرانی آن طور که مطابق قوانین کانادا به ثبت رسیده است.

یک. افزایش آگاهی اجتماعی و فرهنگی افراد جامعه و آموزش ایشان، به ویژه با پرداختن به افزایش آگاهی و دانش افراد جامعه از تنوع جهت گیری جنسی، و افزایش فهم اجتماعِ همجنسگرایان و ترنس-جندرها در اونتاریو و ایران.

دو. گردآوری و ارائه ی پژوهش ها و اطلاعاتی درباره ی موضوعاتی چون امورجنسی، جهت گیری جنسی و هویت جنسیتی برای اقلیت ایرانی مقیم ایران یا بیرون از ایران.

سه. پشتیبانی و حفاظت از حقوق بشر و شان اشخاص در جوامع کانادا و ایران.

چهار. افزایش میزان حفظ امنیت و بهداشت از طریق انتشار اطلاعات در زمینه ی رفتارهای جنسی بهداشتی.

مسئولیتی که سازمان به عهده گرفته است

سازمان دگرباشان ایرانی، سه حوزه را برگزیده است تا به اجتماع همجنسگرایان، دوجنسگرایان، و ترنس-جندرهای ایران ارائه ی خدمت کند. اجتماع دگرباشان ایرانی فاقد حقوق انسانی و مدنی است، و هم چنین به خاطر جهت گیری جنسی و هویت جنسیتی مورد تبعیض قرار می گیرد.

اجتماع دگرباشان ایرانی می کوشد محیط خود را امن، شایسته، و موثر بسازد تا بتواند در کشور خود زندگی کند و با عزیزان و هم-میهنان خویش ارتباطی انسانی داشته باشد. هر چند، محیط خشن و آسیب-رسانی جامعه ی ایرانی، که علاوه بر داشتن فرهنگی همجنسگراستیز، فاقد پذیرش قانونی حقوق دگرباشان است دگرباشان را وادار می کند تا برای حفظ جان خویش از ایران بگریزند. از این رو، در بیرون از کشور اجتماع دیگری شکل می گیرد تا به نیازهای ضروری و فوری ایشان پاسخی – هرچند ماهیتا متفاوت – دهد. (حوزه ی نخست)

پناه-جویان دگرباش نیز، مانند دگرباشانی که در ایران زندگی می کنند، در معرض انواع تبعیض های مدنی و قانونی قرار می گیرند و بنابراین، ایرکو (IRQO) حوزه ی دوم فعالیت خویش را تلاش برای ارائه ی خدمت و حمایت از دگرباشانی می داند که می خواهند کشور را ترک کنند یا در کشور دوم اسکان یافته اند.

و سومین حوزه، که پنداشته می شود از ضرورت و فوریت کم تری برخوردار است اما اهمیت یکسانی با دیگر حوزه ها دارد آموزش و روشنگری اجتماع ایرانیان بیرون از ایران درباره ی همجنسگراستیزی و تبعیض علیه اجتماع دگرباشان است.

هر یک از این حوزه ها برای اجتماع دگرباشان ایرانی و خانواده های ایشان از اهمیت زیادی برخوردار است، و بنابراین برای سازمان دگرباشان ایرانی (ایرکو) نیز دارای اهمیت زیادی است، سازمانی که متعهد شده است تا از همجنسگرایی جرم-زدایی کند و محیط دگرباشان ایرانی را ایمن سازد. هدف سازمان دگرباشان جنسی ایران، به چالش کشیدن قوانینی که در ایران علیه همجنسگرایی تصویب شده است و جرم زدایی از آن ها، و هم چنین جستجو و یافتن همه ی ابزار مدنی برای این امر است. این هدفی است که ما به یاری اجتماع دگرباشان متحقق اش می سازیم.

در حالی که برای مداخله کردن و میانجیگری در مسائل قانونی ایران، موانع بسیاری پیش روی ماست اما سازمان تلاش دارد تا با فرآهم آوردن نوشتارها و مقالات در جهت غنی کردن بینش جامعه درباره ی حقوق مدنی و انسانی و همچنین مقالات ویژه ای درباره ی جهتگیری جنسی و هویت جنسیتی، اجتماع دگرباشان را حمایت کند. حوزه ی دیگر سازمان دگرباشان جنسی ایران، پرداختن به مسائل پزشکی و بهداشتی، و هم چنین پیشگیری و درمان بیماری ایدز است که تا اندازه ای در چراغ، ماهنامه ی الکترونیکی سازمان، بدان پرداخته شده است و در صدد یافتن فرصت های به تری هستیم تا در آینده ی نزدیک نیز بدان بپردازیم.

دیدگاه سازمان

سازمان بر این باور است که برای رسیدن به یک جامعه ی عادل و برابرخواه نه تنها باید از همجنسگرایی قانونا جرم زدایی شود بل که باید جامعه را آموزش داد تا حقوق مدنی و انسانی همه ی اعضای اش را صرف نظر از جهتگیری جنسی و هویت جنسیتی و نژاد و دین و قومیت به رسمیت بشناسد و بدان احترام بگذارد.

ما براین باوریم که بیشترین میزان تبعیض قانونی و فرهنگی بر همجنسگرایان و ترنس-سکسچوال ها و ترنس-جندرها روا داشته می شود. این حرف چندان آسایش بخش نیست که تبعیض تنها از طریق اعدام وحشیانه ی همجنسگرایان روا داشته نمی شود. شبح مجازات سنگین، همه جا همراه افراد دگرباش است، و موجب می گردد زندگی شخصی و خانوادگی و شغلی وی فلج گردد، و فرصت سالم و پربار زیستن در جامعه را از وی می گیرد. از سویی دیگر، این شبح همه ی افراد جامعه را با فرد فرد همجنسگرایان و ترنس-سکسچوال ها دشمن می سازد و منجر بدان می شود که جامعه با فرزندان خودش بیگانه شود؛ این شبح، زخمی بر دگرباشان می زند که شفاپذیر نیست، و جایی برای هیچ دلسوزی و همدلی با ایشان نمی گذارد. دیدگاه سازمان این است که جامعه را درباره ی همجنسگرایی و ترنس-سکسچوالیتی و دوجنسگرایی به شیوه ای آموزش دهد که فهمی شایسته و بایسته حاصل شود و میان اعضای خانواده و دوستان فرد دگرباش پیوند و همدلی برقرار سازد. ما بر این باوریم که قانون زمانی اصلاح می شود که مردم به فوریت و ضرورت اصلاح آن پی برده باشند. امید داریم که فعالیت ها و نوشته های ما، همدوش دیگر فعالان حقوق بشر، چنین درکی فراهم شود و همه ی شهروندان کشور ما از حقوق مدنی و انسانی خویش برخوردار گردند. ما باور داریم که با فهمیدن و باورکردن ضرورت جرم زدایی از همجنسگرایی در کشور عزیزمان ایران، تغییر ممکن می گردد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: